PE1206DRF7W0R04L
Mfr.Part #
PE1206DRF7W0R04L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 0.04 OHM 0.5% 1/2W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Series :
PE
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Metal Foil
Resistance :
40mOhm
Height :
889μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Datasheets
PE1206DRF7W0R04L
YAGEO PE1206DRF7W0R04L
PE Series, Metal Foil, 40mOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~170°C