PE0402FRF7W0R56L
Mfr.Part #
PE0402FRF7W0R56L
Description
RES 0.56 OHM 1% 1/8W 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
560mOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
PE0402FRF7W0R56L
YAGEO PE0402FRF7W0R56L
FIXED RESISTOR PE Series, Metal Foil, 560mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~125°C
Description: The Yageo Chip Resistor - Surface Mount PE0402FRF7W0R56L is a precision resistor with a resistance value of 560 ohms and a tolerance of 1%. It is a 0402 size chip resistor with a power rating of 1/8 watt.
Features:
- High precision resistor with a resistance value of 560 ohms and a tolerance of 1%.