PE0402FRF470R08L
Mfr.Part #
PE0402FRF470R08L
Description
RES 0.08 OHM 1% 1/4W 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
80mOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
PE0402FRF470R08L
YAGEO PE0402FRF470R08L
FIXED RESISTOR PE Series, Metal Foil, 80mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C