PE0402FRF470R06L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE0402FRF470R06L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.06 OHM 1% 1/4W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Composition :
Metal Foil
Number of Terminations :
2
Resistance :
60mOhm
Series :
PE
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height :
508μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
PE0402FRF470R06L
YAGEO PE0402FRF470R06L
FIXED RESISTOR PE Series, Metal Foil, 60mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C