PE0140WH25238BJ1
Mfr.Part #
PE0140WH25238BJ1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Description
CAP CER 2500PF 13KV R85 DISK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Disk, Metal Fitting - Threaded
Tolerance :
±20%
Series :
P
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mounting Type :
Requires Holder
Published :
Voltage - Rated :
13000V 13kV
Temperature Coefficient :
R85
Mount :
Holder
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
2500pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Max Operating Temperature :
100°C
Size / Dimension :
5.512Dia 140.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
PE0140WH25238BJ1
Vishay PE0140WH25238BJ1
P 2500pF 13000V 13kV Ceramic Capacitor ±20% R85 5.512Dia 140.00mm -55°C~100°C Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
PE0140WH25238BJ1 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 5.512Dia 140.00mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is R85.
PE0140WH25238BJ1 Features
a size/dimension of 5.512Dia 140.00mm