PE0100WJ80136BJ1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE0100WJ80136BJ1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet
Download
Description
CAP CER 800PF 14KV R85 DISK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Series :
P
Package / Case :
Disk, Metal Fitting - Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
800pF
Size / Dimension :
3.937Dia 100.00mm
Voltage - Rated :
14000V 14kV
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
R85
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Published :
Mount :
Holder
Factory Lead Time :
17 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Requires Holder
Datasheets
PE0100WJ80136BJ1
Vishay PE0100WJ80136BJ1
P 800pF 14000V 14kV Ceramic Capacitor ±10% R85 3.937Dia 100.00mm -55°C~100°C Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
PE0100WJ80136BJ1 Overview
Ceramic capacitor is 3.937Dia 100.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to R85.
PE0100WJ80136BJ1 Features
a size/dimension of 3.937Dia 100.00mm