PE0100WH16133BG1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE0100WH16133BG1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet
Download
Description
CAP CER 160PF 13KV R16 DISK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Holder
Max Operating Temperature :
100°C
Temperature Coefficient :
R16
Package / Case :
Disk, Metal Fitting - Threaded
Voltage - Rated :
13000V 13kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Series :
P
Capacitance :
160pF
Published :
Size / Dimension :
3.937Dia 100.00mm
Mounting Type :
Requires Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
PE0100WH16133BG1
Vishay PE0100WH16133BG1
P 160pF 13000V 13kV Ceramic Capacitor ±5% R16 3.937Dia 100.00mm -55°C~100°C Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
PE0100WH16133BG1 Overview
This device's program size/dimension is 3.937Dia 100.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
PE0100WH16133BG1 Features
a size/dimension of 3.937Dia 100.00mm