PE0100WE16238BJ1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE0100WE16238BJ1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1600PF 11KV R85 DISK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
100°C
Package / Case :
Disk, Metal Fitting - Threaded
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated :
11000V 11kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
3.937Dia 100.00mm
Capacitance :
1600pF
Temperature Coefficient :
R85
Published :
Series :
P
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mounting Type :
Requires Holder
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
PE0100WE16238BJ1
Vishay PE0100WE16238BJ1
P 1600pF 11000V 11kV Ceramic Capacitor ±20% R85 3.937Dia 100.00mm -55°C~100°C Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
PE0100WE16238BJ1 Overview
The size/dimension of the program on this device is 3.937Dia 100.00mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
PE0100WE16238BJ1 Features
a size/dimension of 3.937Dia 100.00mm