PE-50500NL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE-50500NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 500UH 600MA 350MOHM TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Lead Pitch :
15.87mm
Operating Temperature :
-55°C~70°C
RoHS :
Compliant
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
Inductance Frequency - Test :
20kHz
Material - Core :
Height - Seated (Max) :
0.400 (10.16mm)
Type :
Toroidal
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Tray
Q @ Freq :
Tolerance :
20%
Mount :
Through Hole
Resistance :
350mOhm
Height :
10.16mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55 °C
Test Frequency :
20kHz
HTS Code :
Lead/Base Style :
Pin
Inductance :
500μH
Package / Case :
Current - Saturation (Isat) :
Size / Dimension :
0.754Dia 19.15mm
Supplier Device Package :
Military Standard :
Not
Published :
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Ratings :
Features :
Product Status :
Obsolete
Current Rating (Amps) :
600 mA
Current - Saturation :
Max DC Current :
600mA
Current Rating :
600mA
Shielding :
Unshielded
Radiation Hardening :
No
DC Current :
600mA
Max Operating Temperature :
70 °C
Packaging :
Tray
Datasheets
PE-50500NL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD