PE-1206CD821JTT
Mfr.Part #
PE-1206CD821JTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 820NH 400MA 1.82OHM SM
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Gold (Au)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Termination :
SMD/SMT
Q @ Freq :
45 @ 150MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Max DC Current :
400mA
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
35 MHz
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Status :
Obsolete
Pbfree Code :
yes
Depth :
2.16mm
Height Seated (Max) :
0.060 1.52mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Case Code (Metric) :
Series :
1206CD
Supplier Device Package :
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminations :
2
Current Rating :
400mA
Ratings :
Shielding :
No
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Type :
Wirewound
Material - Core :
Ceramic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Height :
1.52mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q Factor :
45
JESD-609 Code :
e4
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance (DCR) :
1.82Ohm Max
Inductance :
820nH
Construction :
Chip
Height - Seated (Max) :
0.060 (1.52mm)
Current Rating (Amps) :
400 mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Special Feature :
Q MEASURED AT 150 MHZ
Composition :
Ceramic, Wirewound
Military Standard :
Not
Test Frequency :
35MHz
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 13 INCH
Tolerance :
±5%
DC Current :
400mA
Frequency - Self Resonant :
420MHz
Size / Dimension :
0.140Lx0.085W 3.56mmx2.16mm
Datasheets
PE-1206CD821JTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD