PE-1206CCMC261STS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE-1206CCMC261STS
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pad
Datasheet
Download
Description
CMC 310MA 2LN 260 OHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Common Mode Chokes
Current Rating (Max) :
310mA
Series :
ChipChoke™ CCMC
Operating Temperature :
Ratings :
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
500 mΩ
Approval Agency :
Published :
Depth :
1.8mm
Voltage Rating - AC :
Number of Lines :
2
Length :
3.2004 mm
Height (Max) :
0.083 (2.10mm)
Impedance :
260Ohm
Insulation Resistance-Min :
10MOhm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Package / Case :
Horizontal, 4 PC Pad
HTS Code :
Impedance @ Frequency :
260Ohm @ 100MHz
Inductance :
413 nH
Width :
1.6002 mm
Features :
RoHS :
Compliant
Filter Type :
Signal Line
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
25%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Rated Voltage :
50V
Voltage Rating - DC :
50V
Product Status :
Obsolete
Voltage - Rated DC :
50V
Current :
310mA
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.1082mm
DC Resistance (DCR) (Max) :
500MOhm
Max DC Current :
310mA
Termination :
SMD/SMT
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PE-1206CCMC261STS
Pulse Electronics PE-1206CCMC261STS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD