PE-1008CM820GTT
Mfr.Part #
PE-1008CM820GTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 82NH 950MA 140MOHM SMD
Fixed Inductors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Gold (Au)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Height :
2.29mm
Ratings :
Product Status :
Obsolete
Radiation Hardening :
No
Test Frequency :
50MHz
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e4
Frequency - Self Resonant :
950MHz
Current Rating (Amps) :
950 mA
Q @ Freq :
65 @ 350MHz
Q Factor :
65
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Composition :
Ceramic, Wirewound
Series :
1008CM
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.090 2.29mm
Height - Seated (Max) :
0.090 (2.29mm)
Current Rating :
950mA
Material - Core :
Ceramic
Packing Method :
TR, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Inductance :
82nH
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Current - Saturation (Isat) :
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max DC Current :
950mA
Depth :
2.79mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Construction :
Chip
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Datasheets
PE-1008CM820GTT
Pulse Electronics PE-1008CM820GTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD