PE-1008CM150JTT
Mfr.Part #
PE-1008CM150JTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 15NH 1A 90 MOHM SMD
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Series :
1008CM
Termination :
SMD/SMT
Q Factor :
50
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Gold (Au)
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Height :
2.29mm
Current Rating (Amps) :
1 A
DC Resistance (DCR) :
90mOhm Max
Supplier Device Package :
1008 (2520 Metric)
Package / Case :
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e4
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.090 2.29mm
Test Frequency :
50MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Current Rating :
1A
Type :
Wirewound
Current - Saturation (Isat) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Max DC Current :
1A
Q @ Freq :
55 @ 500MHz
Ratings :
Number of Functions :
1
Height - Seated (Max) :
0.090 (2.29mm)
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Product Status :
Obsolete
Shielding :
No
Frequency - Self Resonant :
3.3GHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Depth :
2.79mm
Pbfree Code :
yes
Material - Core :
Ceramic
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Inductance :
15nH
Construction :
Chip
Datasheets
PE-1008CM150JTT
Pulse Electronics PE-1008CM150JTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD