PE-1008CD102KTG
Mfr.Part #
PE-1008CD102KTG
Description
FIXED IND
Fixed Inductors
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package :
Bulk
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
1.9Ohm
HTS Code :
Terminal Finish :
Gold (Au)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
25MHz
Number of Functions :
1
Self Resonant Frequency :
260MHz
Rated Current-Max :
0.12A
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Max) :
125°C
Surface Mount :
yes
Shielding :
No
Product Status :
Obsolete
Construction :
Chip
Series :
Inductance :
1 µH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
10%
Special Feature :
Q MEASURED AT 50 MHZ
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
RoHS Compliant
Core Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Case/Size Code :
Datasheets
PE-1008CD102KTG
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD