PDZVTFTR8.2B
Mfr.Part #
PDZVTFTR8.2B
Description
DIODE ZENER 8.2V 1W PMDTM
Stock
228
In Stock :
228
Operating Temperature :
150°C TJ
Voltage Tol-Max :
6.29%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Factory Lead Time :
20 Weeks
EAR99
Series :
Automotive, AEC-Q101
Working Test Current :
40mA
Impedance-Max :
4Ohm
Tolerance :
±6.71%
Reference Voltage :
8.2V
Power Dissipation-Max :
1W
Power - Max :
1W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 5V
Datasheets
PDZVTFTR8.2B
ROHM Semiconductor PDZVTFTR8.2B
ZENER DIODE 4Ohm ±6.71% 20μA @ 5V 150°C TJ 2 Terminations SOD-128
PDZVTFTR8.2B Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 20μA @ 5V.A voltage of 6.29% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 8.2V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 40mA.
PDZVTFTR8.2B Features
reverse leakage current of 20μA @ 5V
20μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 40mA
minimal dynamic impedance is 40mA