PDZVTFTR3.0B
- Mfr.Part #
- PDZVTFTR3.0B
- Manufacturer
- ROHM Semiconductor
- Package / Case
- SOD-128
- Datasheet
- Download
- Description
- DIODE ZENER 3V 1W PMDTM
- Manufacturer :
- ROHM Semiconductor
- Product Category :
- Diodes - Zener - Single
- Reference Voltage :
- 30V
- ECCN Code :
- EAR99
- Surface Mount :
- yes
- Number of Terminations :
- 2
- Voltage Tol-Max :
- 6.25%
- Power Dissipation-Max :
- 1W
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 10μA @ 23V
- Terminal Form :
- Flat
- Terminal Position :
- Dual
- Factory Lead Time :
- 20 Weeks
- Number of Elements :
- 1
- Tolerance :
- ±6.67%
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- NOT SPECIFIED
- Power - Max :
- 1W
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- JESD-30 Code :
- R-PDSO-F2
- Working Test Current :
- 10mA
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- NOT SPECIFIED
- HTS Code :
- Impedance-Max :
- 18ohm
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Diode Type :
- ZENER DIODE
- Configuration :
- Single
- Package / Case :
- SOD-128
- Polarity :
- Unidirectional
- Diode Element Material :
- SILICON
- Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
- 30V
- Series :
- Automotive, AEC-Q101
- Operating Temperature :
- 150°C TJ
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Additional Feature :
- High Reliability
- Datasheets
- PDZVTFTR3.0B
ZENER DIODE 18Ohm ±6.67% 10μA @ 23V 150°C TJ 2 Terminations SOD-128
PDZVTFTR30B Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 10μA @ 23V.Voltage (Tol) 6.25% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 10mA working test voltage.
PDZVTFTR30B Features
reverse leakage current of 10μA @ 23V
10μA @ 23V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA