PDZ6.2B-QX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PDZ6.2B-QX
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-323-2
Datasheet
Download
Description
TRANS PREBIAS NPN/PNP
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 3 V
RoHS :
Details
Zener Current :
0.5 uA
Vf - Forward Voltage :
0.9 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Packaging :
MouseReel
Product Status :
Active
Power Dissipation :
400
Height :
1.1 mm
Width :
1.35 mm
Voltage Tolerance :
2 %
Length :
1.8 mm
Minimum Operating Temperature :
0 C
Test Current :
5 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2 V
Mounting Style :
SMD/SMT
Package :
Bulk
Impedance (Max) (Zzt) :
50 Ohms
Supplier Device Package :
SOD-323
Qualification :
AEC-Q101
Power - Max :
400 mW
Tolerance :
±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 100 mA
Base Product Number :
PDZ6.2B
Series :
Automotive, AEC-Q101, PDZ-B-Q
Package / Case :
SOD-323-2
Datasheets
PDZ6.2B-QX
Nexperia PDZ6.2B-QX
±2% 500 nA @ 3 V 150°C (TJ) SOD-323-2
PDZ6.2B-QX Overview
A reverse leakage current of 500 nA @ 3 V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.The design is highly flexible due to the zener current of 0.5 uA.1.1 V @ 100 mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
PDZ6.2B-QX Features
reverse leakage current of 500 nA @ 3 V
500 nA @ 3 V is the maximum voltage (Tol)