PDZ36BGWX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PDZ36BGWX
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 36V 365MW SOD123
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
Power - Max :
365mW
Series :
Automotive, AEC-Q101, PDZ-GW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
4 Weeks
Package / Case :
SOD-123
Operating Temperature :
150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
ZENER DIODE
Tolerance :
±3.47%
Impedance-Max :
90Ohm
Datasheets
PDZ36BGWX
Nexperia PDZ36BGWX
ZENER DIODE 90Ohm ±3.47% 5μA @ 1V 150°C TJ SOD-123
PDZ3.6BGWX Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5μA @ 1V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.6V during operation.Zener single diode reaches 1.1V @ 100mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
PDZ3.6BGWX Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)