PDZ30BGWX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PDZ30BGWX
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 30V 365MW SOD123
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 23V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Impedance-Max :
40Ohm
Tolerance :
±2.5%
Package / Case :
SOD-123
Power - Max :
365mW
Series :
Automotive, AEC-Q101, PDZ-GW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
30V
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
ZENER DIODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
150°C TJ
Datasheets
PDZ30BGWX
Nexperia PDZ30BGWX
ZENER DIODE 40Ohm ±2.5% 50nA @ 23V 150°C TJ SOD-123
PDZ30BGWX Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 23V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 30V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.1V @ 100mA V.
PDZ30BGWX Features
reverse leakage current of 50nA @ 23V
50nA @ 23V is the maximum voltage (Tol)