PDT25016
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PDT25016
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR MODULE PHASE LEG T+T 1
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - On State (It (AV)) (Max) :
250 A
Series :
Voltage - Off State :
1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3 V
Current - Hold (Ih) (Max) :
100 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Product Status :
Obsolete
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
4000A @ 50Hz