PDS5100H-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PDS5100H-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
PowerDI™ 5
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A POWERDI5
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Reverse Current :
3.5μA
Application :
High Voltage
REACH SVHC :
No SVHC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
15 Weeks
Case Connection :
CATHODE
Width :
5.45mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Min Operating Temperature :
-65°C
Terminal Form :
Flat
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Radiation Hardening :
No
Weight :
95.991485mg
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3.5μA @ 100V
Output Current :
5A
Polarity :
Standard
Mount :
Surface Mount
Length :
4.05mm
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
175°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Average Rectified Current :
5A
Current Rating :
5A
Element Configuration :
Common Anode
Forward Current :
5A
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
No
Base Part Number :
PDS5100
Number of Terminations :
3
Peak Non-Repetitive Surge Current :
250A
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
250A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Phases :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Contact Plating :
Tin
Number of Elements :
1
HTS Code :
Height :
1.15mm
Diode Element Material :
SILICON
Forward Voltage :
800mV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Through Hole
Diode Type :
Schottky
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
JESD-609 Code :
e3
Published :
2005
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
710mV @ 5A
Pin Count :
3
Package / Case :
PowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT, HIGH RELIABILITY
Datasheets
PDS5100H-13
Diodes Incorporated PDS5100H-13
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 710mV @ 5A -65°C~175°C 3.5μA @ 100V 3-Termination Tape & Reel (TR) PowerDI™ 5 Surface Mount
PDS5100H-13 Overview
A rectified current of 5A volts is averaged for this device.A value of 5A is the maximum forward current that can be allowed.This fuse has a current rating of 5A, which is the maximum current that will not deteriorate the fuse element over a long period.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 3.5μA.
PDS5100H-13 Features
an average rectified current of 5A volts
a current rating of 5A
the peak reverse is 3.5μA
PDS5100H-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
PDS5100H-13 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB