PD30CNB20PAM5IS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PD30CNB20PAM5IS
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Description
SENSOR REFLECTIVE 200MM PNP
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Sensing Distance :
7.874 (200mm)
Sensing Method :
Reflective, Diffuse
Output Configuration :
PNP
Voltage - Supply :
10V~30V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
IP67
Connection Method :
Connector
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Adjustment Type :
Adjustable, Potentiometer
Light Source :
Infrared (850nm)
Response Time :
1ms
Operating Temperature :
-25°C~60°C
Datasheets
PD30CNB20PAM5IS
10V~30V Adjustable, Potentiometer Reflective, Diffuse -25°C~60°C
PD30CNB20PAM5IS Overview
For reliable operation, the photoelectric sensor's temperature should be set to -25°C~60°C. If these electronic components are to work, they should receive 10V~30V voltage into the circuit or system. It is considered ideal for photoelectric sensors to have a response time of 0.
PD30CNB20PAM5IS Features
Sensing Distance: 7.874 (200mm)
Response Time: 1ms
Operating Temperature: -25°C~60°C