PD0140WJ10238BJ1
Mfr.Part #
PD0140WJ10238BJ1
Description
CAP CER 1000PF 14KV R85 DISK
Temperature Coefficient :
R85
Voltage - Rated :
14000V 14kV
Mount :
Holder
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.614 41.00mm
Size / Dimension :
5.512Dia 140.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Max Operating Temperature :
100°C
Capacitance :
1000pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
PD0140WJ10238BJ1
Vishay PD0140WJ10238BJ1
P 1000pF 14000V 14kV Ceramic Capacitor ±20% R85 5.512Dia 140.00mm -55°C~100°C High Voltage Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
PD0140WJ10238BJ1 Overview
Ceramic capacitor is 5.512Dia 140.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to R85.
PD0140WJ10238BJ1 Features
a size/dimension of 5.512Dia 140.00mm