PD0070WH12138BH1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PD0070WH12138BH1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 13KV R42 DISK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Size / Dimension :
2.756Dia 70.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Temperature Coefficient :
R42
Feature :
High Voltage
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Requires Holder
Published :
Voltage - Rated :
13000V 13kV
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
100°C
Series :
P
Package / Case :
Disk, Metal Fitting - Threaded
Packaging :
Bulk
Capacitance :
120pF
Height Seated (Max) :
1.417 36.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PD0070WH12138BH1
Vishay PD0070WH12138BH1
P 120pF 13000V 13kV Ceramic Capacitor ±20% R42 2.756Dia 70.00mm -55°C~100°C High Voltage Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
PD0070WH12138BH1 Overview
Consequently, the program has size/dimension 2.756Dia 70.00mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is R42.
PD0070WH12138BH1 Features
a size/dimension of 2.756Dia 70.00mm