PCXA503-4R7M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCXA503-4R7M
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
4.7uH 20% Shielded High Current
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Type :
Wirewound
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Shielded
Ratings :
Inductance :
4.7 µH
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
7A
Frequency - Self Resonant :
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Series :
Product Status :
Active
Package / Case :
Nonstandard
Supplier Device Package :
Material - Core :
Current Rating (Amps) :
5.9 A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
DC Resistance (DCR) :
36.3mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Q @ Freq :
Datasheets
PCXA503-4R7M
Allied Components International PCXA503-4R7M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD