PCSV60-3R3T-RC
Mfr.Part #
PCSV60-3R3T-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Description
3.3UH 30% SMD PWR CHIP INDUCTOR
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Supplier Device Package :
2424
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
40mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Type :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Package / Case :
2424 (6060 Metric)
Inductance :
3.3 µH
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Shielded
Frequency - Self Resonant :
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Q @ Freq :
Ratings :
Current Rating (Amps) :
2.7 A
Material - Core :
Current - Saturation (Isat) :
3.2A
Tolerance :
±30%
Series :
Datasheets
PCSV60-3R3T-RC
Allied Components International PCSV60-3R3T-RC
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD