PCSFW420-2R2M
Mfr.Part #
PCSFW420-2R2M
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Nonstandard
Description
2.2UH 20% SMD Flat Wire Coils
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Material - Core :
Current - Saturation (Isat) :
5A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Features :
Inductance :
2.2 µH
Series :
Q @ Freq :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
DC Resistance (DCR) :
58mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package :
Ratings :
Frequency - Self Resonant :
Tolerance :
±20%
Current Rating (Amps) :
4.5 A
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
PCSFW420-2R2M
Allied Components International PCSFW420-2R2M
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD