PCR0805-100RJ1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCR0805-100RJ1
Manufacturer
Riedon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/4W 0805
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Height :
508μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
100Ohm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Series :
PCR
Feature :
Pulse Withstanding
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
PCR0805-100RJ1
Riedon PCR0805-100RJ1
PCR Series, Thick Film, 100Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C