PCN6B-15P-2.5DS
Mfr.Part #
PCN6B-15P-2.5DS
Manufacturer
Hirose
Description
CONN 15POS PIN SLDR
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DIN Conformance :
No
Height :
8.5mm
Body/Shell Style :
PLUG
Number of Rows :
1
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Contact Gender :
Male
Pitch :
2.5mm
Length :
55mm
MIL Conformance :
No
1 (Unlimited)
Contact Finish Termination :
Silver
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Width :
6mm
Additional Feature :
POLARIZED
IEC Conformance :
ECCN Code :
EAR99
UL Flammability Code :
94V-0
Factory Lead Time :
10 Weeks
Total Number of Contacts :
15
Contact Finish - Mating :
Silver
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Termination Type :
Solder
Mixed Contacts :
Number of Poles :
15
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
BOARD
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Style :
Straight
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Datasheets
PCN6B-15P-2.5DS
BOARD CONNECTOR 1 Rows 2.5mm BOARD BRASS