PCN21B-125PB-2W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCN21B-125PB-2W
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER 125POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Hard Metric, Standard
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mating Contact Row Spacing :
0.079 inch
Series :
PCN21
PCB Contact Row Spacing :
2.0066 mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Press-Fit
Connector Type :
Header, Male Pins
Number of Positions :
125
Gender :
Male
Total Number of Contacts :
125
Contact Material :
Bronze
Pbfree Code :
yes
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Plating Thickness :
31μin
Mount :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Housing Material :
PBT
Insulation Resistance :
10000000000Ohm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Reference Standard :
UL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Additional Feature :
STANDARD: IEC 61076-4
Mounting Type :
Through Hole
Body Breadth :
0.606 inch
Contact Finish Thickness :
31.5μin 0.80μm
Body/Shell Style :
Receptacle
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Connector Usage :
Backplane
Housing Color :
Grey
Connector Style :
B 25
Filter Feature :
No
Voltage - Rated AC :
300V
Mixed Contacts :
No
Insulator Color :
Gray
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions Loaded :
All
Number Of PCB Rows :
5
Current Rating :
1.5A
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Conductors :
ONE
Body Length or Diameter :
1.982 inch
IEC Conformance :
yes
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Contact Resistance :
30mOhm
Lead Pitch :
2mm
MIL Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
5
Pitch :
0.079 2.00mm