PCN21B-125PB-2PF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCN21B-125PB-2PF
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER 125POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Hard Metric, Standard
Number of Conductors :
ONE
Pitch :
0.079 2.00mm
UL Flammability Code :
94V-0
Series :
PCN21
Voltage - Rated AC :
300V
DIN Conformance :
No
Body Length or Diameter :
1.982 inch
Total Number of Contacts :
125
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Grey
Number of Positions Loaded :
All
Reference Standard :
UL
Number of Positions :
125
Lead Pitch :
2mm
PCB Contact Row Spacing :
2.0066 mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Length - Termination :
0.146 inch
Connector Style :
B 25
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Reliability :
COMMERCIAL
MIL Conformance :
Number of Rows :
5
Housing Material :
PBT
Body/Shell Style :
Receptacle
Gender :
Male
Contact Material :
Bronze
Termination :
Press-Fit
Pbfree Code :
yes
Insulator Color :
Gray
Number Of PCB Rows :
5
Published :
Additional Feature :
STANDARD: IEC 61076-4
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
1.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Contact Row Spacing :
0.079 inch
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
Body Breadth :
0.606 inch
Contact Finish Thickness :
31.5μin 0.80μm
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Connector Usage :
Backplane
IEC Conformance :
yes
Plating Thickness :
31μin
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Resistance :
30mOhm