PCN13-64S-2.54DSA(71)
Mfr.Part #
PCN13-64S-2.54DSA(71)
Description
CONN DIN RCPT 64POS PCB GOLD
Stock
73
In Stock :
73
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Housing Material :
PBT
Number Of PCB Rows :
2
Pitch :
0.100 2.54mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
64
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Rated Current (Signal) :
2A
Packaging :
Tray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
95mm
Current Rating :
2A
Height :
11.5mm
Housing Color :
Grey
Durability :
500 Cycles
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Through Hole
Reference Standard :
UL
Body Depth :
0.453 inch
Termination :
Solder
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Level, Class :
1
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
300V
Number of Positions Loaded :
All
Plating Thickness :
3.93μin
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
PCN13
Width :
8.1mm