PCN13-20S-2.54DS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCN13-20S-2.54DS
Manufacturer
Hirose
Description
CONN DIN RCPT 20POS PCB RA GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
DIN 41612
Height :
8.1mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Flammability Rating :
UL94 V-0
Radiation Hardening :
No
Termination :
Solder
Level, Class :
1
Pitch :
0.100 2.54mm
Width :
15.2mm
Material - Insulation :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Length :
43.1mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
300V
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PCN13
Housing Color :
Grey
Number of Rows :
2
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mount :
Through Hole
Current Rating :
2A