PCN13-100S-2.54DSA(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCN13-100S-2.54DSA(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN DIN RCPT 100POS PCB GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
DIN 41612
Mounting Type :
Through Hole
Number of Conductors :
ONE
Length :
141mm
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish :
Gold
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Height :
11.5mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Material - Insulation :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mount :
Through Hole
Reliability :
COMMERCIAL
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
PCN13
HTS Code :
Durability :
500 Cycles
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Rows :
2
Housing Material :
Plastic
Level, Class :
1
Reference Standard :
UL
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
100
Pbfree Code :
yes
Pitch :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
Housing Color :
Grey
Reach Compliance Code :
Unknown
Plating Thickness :
3.93μin
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Width :
8.1mm
Rated Current (Signal) :
2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
2A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Style :
B
Body Depth :
0.453 inch