PCN12E-44S-2.54DSA(92)
Mfr.Part #
PCN12E-44S-2.54DSA(92)
Description
CONN DIN RCPT 44POS PCB GOLD
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Feature :
Board Lock
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
44
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Current Rating (Amps) :
2A