PCN12A-64P-2.54DS(71)
Mfr.Part #
PCN12A-64P-2.54DS(71)
Description
CONN DIN HDR 64POS PCB RA GOLD
Current Rating :
2A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
15.18mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Resistance :
20mOhm
Lead Free :
Lead Free
Max Current Rating :
2A
Housing Color :
Grey
Orientation :
RIGHT ANGLE
UL94 V-0
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Length :
94mm
Voltage - Rated AC :
300V
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
64
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
0.100 2.54mm
Header, Male Pins
Insulation Resistance :
10MOhm