PCN12A-10P-2.54DS(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCN12A-10P-2.54DS(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN DIN HDR 10POS PCB RA GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
DIN 41612
Number of Positions :
10
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Connector Type :
Header, Male Pins
Material - Insulation :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series :
PCN12
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Rows :
2
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
2A