PCN10MLA-39P-2.54DS(73)
Mfr.Part #
PCN10MLA-39P-2.54DS(73)
Description
CONN DIN HDR 39POS PCB RA GOLD
Pitch :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Plating :
Through Hole
Packaging :
Bulk
1 (Unlimited)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
2A
Connector Type :
Header, Male Pins
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
2A
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
39
Contact Finish :
Gold
Number of Pins :
39
Operating Temperature :
-55°C~85°C