PCN10MCA-64S-2.54DSA(72)
Mfr.Part #
PCN10MCA-64S-2.54DSA(72)
Description
CONN DIN RCPT 64POS PCB GOLD
DIN 41612
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Pins :
64
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating (Amps) :
2A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pitch :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
64
Current Rating :
2A
Max Operating Temperature :
85°C