PCN10MC-100S-2.54DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCN10MC-100S-2.54DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN DIN RCPT 100POS PCB GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
DIN 41612
Pitch :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Style :
B
Polarization Key :
ENDS
Body Length or Diameter :
5.54 inch
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
MIL Conformance :
No
Mount :
Through Hole
Insulator Color :
Gray
Number of Positions Loaded :
All
Body Breadth :
0.319 inch
Housing Material :
Plastic
Reach Compliance Code :
Unknown
UL Flammability Code :
94V-0
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder
Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
PCN10
Rated Current (Signal) :
2A
Reliability :
COMMERCIAL
IEC Conformance :
yes
HTS Code :
Durability :
500 Cycles
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number Of PCB Rows :
2
Reference Standard :
UL
Name of Rows Loaded :
A,B
Number of Positions :
100
Current Rating :
2A
Length - Termination :
0.154 inch
Lead Free :
Contains Lead
Contact Finish :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
100
Filter Feature :
No
Housing Color :
Grey
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Rows :
2
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch