PCN10HB-32P-2.54DSA(72)
Mfr.Part #
PCN10HB-32P-2.54DSA(72)
Description
CONN DIN HDR 32POS PCB GOLD
Stock
41
In Stock :
41
PCN10
Contact Resistance :
20mOhm
Gold
Rated Current (Signal) :
2A
Plating Thickness :
8μin
Orientation :
Straight
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Pitch :
0.100 2.54mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Length :
58.24mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Color :
Grey
Lead Free :
Lead Free
Style :
B
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Insulation Resistance :
1000000000000Ohm
Current Rating :
2A
Name of Rows Loaded :
A,B
Total Number of Contacts :
32
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
32
Material - Insulation :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Reference Standard :
UL
DIN Conformance :
yes
Number of Positions Loaded :
All
Voltage - Rated :
300V
Insulator Color :
Gray
Connector Type :
Header, Male Pins
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Flammability Rating :
UL94 V-0
Durability :
500 Cycles
Housing Material :
PBT
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
Depth :
9.6mm
Packaging :
Tray
Number Of PCB Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Max Current Rating :
2A
Mount :
Through Hole
Body Breadth :
0.378 inch