PCN10FA-42P-2.54DS(72)
Mfr.Part #
PCN10FA-42P-2.54DS(72)
Description
CONN DIN HDR 42POS PCB RA GOLD
DIN 41612
Body Length or Diameter :
3.701 inch
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body/Shell Style :
PLUG
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Flammability Rating :
UL94 V-0
Reference Standard :
UL
Contact Material :
Brass
Number of Rows :
2
Number Of PCB Rows :
3
Packaging :
Bulk
Current Rating :
2A
Contact Style :
Hybrid
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Header, Male Pins
Reliability :
COMMERCIAL
Pitch :
0.100 2.54mm
DIN Conformance :
yes
Rated Current (Signal) :
2A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Depth :
0.547 inch
Number of Positions Loaded :
All
JESD-609 Code :
e4
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish :
Gold
Durability :
500 Cycles
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
No
Termination :
Solder
Total Number of Contacts :
42
Number of Positions :
42
IEC Conformance :
No
Insulator Color :
Gray
Insulation Resistance :
1000000000000Ohm
Series :
PCN10
Body Breadth :
0.433 inch
Length - Termination :
0.114 inch
Filter Feature :
Mount :
Through Hole
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V