PCN10F-60S-2.54DSA(72)
Mfr.Part #
PCN10F-60S-2.54DSA(72)
Description
CONN DIN RCPT 64POS PCB GOLD
DIN 41612
ECCN Code :
EAR99
Rated Current (Signal) :
2A
Length - Termination :
0.154 inch
Number of Rows :
3
Reliability :
COMMERCIAL
Total Number of Contacts :
60
MIL Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material - Insulation :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Style :
Hybrid
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Body Depth :
0.488 inch
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Number of Positions :
64 (60 + 4 Coax)
Filter Feature :
No
Number of Pins :
60
Pitch :
0.100 2.54mm
Reference Standard :
UL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
Number Of PCB Rows :
3
Insulation Resistance :
1000000000000Ohm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
Contact Finish :
Gold
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Insulator Color :
Gray
DIN Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Resistance :
20mOhm
Option :
GENERAL PURPOSE
Durability :
500 Cycles
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Additional Feature :
STANDARD: DIN 41612
Mixed Contacts :
yes
Current Rating :
2A
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V