PCN10EA-48P-2.54DS(72)
Mfr.Part #
PCN10EA-48P-2.54DS(72)
Description
CONN DIN HDR 48POS PCB RA GOLD
Stock
6
In Stock :
6
DIN 41612
Series :
PCN10
Packaging :
Tray
Min Operating Temperature :
-55°C
Pitch :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Header, Male Pins
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
2A
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Max Operating Temperature :
85°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Contact Plating :
Current Rating :
2A
Operating Temperature :
-55°C~85°C