PCN10EA-20P-2.54DSA(72)
Mfr.Part #
PCN10EA-20P-2.54DSA(72)
Description
CONN DIN HDR 20POS PCB GOLD
DIN 41612
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Current Rating :
2A
Connector Type :
Header, Male Pins
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Feature :
Board Lock
UL94 V-0
Flammability Rating :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
20
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Positions :
20
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Pitch :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C