PCN10C-20S-2.54DSA(72)
Mfr.Part #
PCN10C-20S-2.54DSA(72)
Description
CONN DIN RCPT 20POS PCB GOLD
DIN 41612
DIN Conformance :
yes
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Depth :
8.1mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Insulator Color :
Gray
Voltage - Rated :
300V
Reference Standard :
UL
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Color :
Grey
Number of Rows :
2
Name of Rows Loaded :
A,B
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Resistance :
20mOhm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
Straight
UL94 V-0
Durability :
500 Cycles
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
39.12mm
Number of Positions :
20
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Plating Thickness :
8μin
Housing Material :
PBT
Rated Current (Signal) :
2A
Max Current Rating :
2A
Insulation Resistance :
1000000000000Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Body Breadth :
0.319 inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
2A
Solder
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Pitch :
0.100 2.54mm