PCN10A-90P-2.54DS(72)
Mfr.Part #
PCN10A-90P-2.54DS(72)
Description
CONN DIN HDR 90POS PCB RA GOLD
Stock
6
In Stock :
6
DIN 41612
Durability :
500 Cycles
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
2
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Total Number of Contacts :
90
Connector Type :
Header, Male Pins
Number Of PCB Rows :
2
UL94 V-0
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~85°C
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Body Breadth :
0.339 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
5.001 inch
Current Rating :
2A
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Number of Positions Loaded :
All
Rated Current (Signal) :
2A