PCN10A-50P-2.54DS(72)
Mfr.Part #
PCN10A-50P-2.54DS(72)
Description
CONN DIN HDR 50POS PCB RA GOLD
Stock
66
In Stock :
66
DIN 41612
Body Length or Diameter :
3.001 inch
Total Number of Contacts :
50
Number of Positions :
50
Pitch :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
Number Of PCB Rows :
2
Insulator Color :
Gray
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reliability :
COMMERCIAL
Packaging :
Tray
Connector Type :
Header, Male Pins
Body Breadth :
0.339 inch
Current Rating :
2A
PCN10
Flammability Rating :
UL94 V-0
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Name of Rows Loaded :
A,B
Number of Positions Loaded :
All
DIN Conformance :
yes
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Rated Current (Signal) :
2A
Contact Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Operating Temperature :
-55°C~85°C