PCN10A-100P-2.54DS(72)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCN10A-100P-2.54DS(72)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN DIN HDR 100POS PCB RA GOLD
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
DIN 41612
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
PCN10
Reliability :
COMMERCIAL
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Number of Rows :
Pitch :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Header, Male Pins
Housing Material :
PBT
Number Of PCB Rows :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated AC :
300V
Number of Positions :
100
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Total Number of Contacts :
100
Name of Rows Loaded :
A,B
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Body Breadth :
0.339 inch
Rated Current (Signal) :
2A
DIN Conformance :
yes
Material - Insulation :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Durability :
500 Cycles
Current Rating :
2A
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Insulator Color :
Gray
Body Length or Diameter :
5.501 inch