PCN10-96S-2.54WB
Mfr.Part #
PCN10-96S-2.54WB
Description
CONN DIN RCPT 96POS PCB GOLD
Through Hole
Style :
C
Total Number of Contacts :
96
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
No
Contact Resistance :
20mOhm
Insulation Resistance :
1000000000000Ohm
Housing Material :
Plastic
Housing Color :
Grey
Number Of PCB Rows :
3
Termination :
Wire Wrap
Rated Current (Signal) :
2A
IEC Conformance :
yes
Packaging :
Tray
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
PCN10
UL94 V-0
Lead Free :
Contains Lead
Pitch :
0.100 2.54mm
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Current Rating :
2A
Number of Rows :
3
Operating Temperature :
-55°C~85°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reference Standard :
UL
Number of Positions :
96
DIN Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Polarization Key :
ENDS
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e4
Polybutylene Terephthalate (PBT)
UL Flammability Code :
94V-0